Biyografi

ENGİN GÜRKEY

Perküsyon Sanatçısı, Eğitmeni ve Besteci

 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 1976 yılında, İstanbul Belediye Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar Bölümü’nde Yücel Berrak ile başladı.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan sanatçı, aynı yıl bu kurumda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak göreve başladı.

1994 yılında İ.Ü.D.K. Vurmalı Çalgılar Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

2000  yılında akademik ve amatör  perküsyon ve ritim programına katkıda bulunmak amacıyla   başlattığı ‘’ Gürkey Perküsyon Atölyesi’’ adı altında  Dünya Perküsyon ve Ritimleri için yazdığı eğitim programı: Akademik ve Amatör ‘’Ritimce’’ iki ayrı formasyonda, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite ile bir çok konservatuvar, kolej, devlet okulu ve kültür merkezlerinde yer almaktadır.

İ.T.Ü. ‘’Miam’’ Perküsyon bölümünün açılması üzerime adlığı davet üzerine bölümün ilk eğitmeni ve  Dünya Perküsyon&Ritimleri için yazdığı kendi eğitim programı ile birbirinden değerli öğrenciler yetiştirdi.

Klasik vurmalı çalgıların yanında Türk, Latin Amerika ve Afrika vurmalı çalgıları da kullanan sanatçı, stüdyo müzisyenliğinin yanı sıra, 2000 yılında başlattığı Engin Gürkey Perküsyon Topluluğu ve Engin Gürkey Ensemble ile birçok konser ve festivale katıldı. 1992 yılında İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu’nu, 2006 yılında ülkemizin ilk ve tek bayan perküsyon topluluğu olan Zilli’yi, 2012 yılında da İstanbul Ritim Tiyatrosunu kurdu.

Birbirinden değerli yetiştirdiği öğrencileri; sayısız ödülleri sebebiyle, kendisi  Uluslararası perküsyon otoriteleri tarafından şampiyonların hocası olarak da anılmaktadır.

2007 yılında Eğitim ve konser alanlarındaki müzikal diyalogların önemine dikkat çekerek, başlattığı Ulusal ve Uluslararası Perküsyon Buluşmalarının sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Bu kapsamda yurt içi ve dışında bir çok  sanatsal etkinlik ve konserler düzenlemektedir.

2010 yılında TRT için çekilen 13.Bölümlü “Müziğin Binbir Dili” adlı programı hazırlayıp sundu.

 

Endorserlik:

2003 yılında Türkiye’de ilk defa İstanbul Mehmet Zilleri tarafından üretilip, kendi adı verilen P-FX “Hand and Stick” zillerinin tasarımını yaptı. 2006 yılında Meinl , 2012 de Toca Perküsyon, 2014 yılında Öke Perküsyon firması tarafından adına imzalı baget ve trampet çalışma pedi yapılmıştır. En son 2019 Loota Percussion Türkiye endoser’i  oldu.

 • 2003- İstanbul Mehmet Zilleri
 • 2006- Meinl
 • 2012- Toca Perküsyon
 • 2014- Öke Cajon
 • 2019- Loota Percussion Türkiye endoser’i  oldu.

 

 YER ALDIĞI ORKESTRALAR

1985-1992 yılları arasıda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda konuk sanatçı olarak görev aldı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Orkestrası, Ayangil Türk Müziği Oda Orkestrası ve Korosu, Enka Sinfonietta, CRR Senfoni Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası ile Akbank Oda Orkestrası’nda grup şefi olarak yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve festivallere katıldı.

 

YER ALDIĞI GRUP VE TOPLULUKLAR

İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu, Turkuaz Dans Company, Velvele, Chamelon Quartet, Piano’nun Türküsü, Mızrabın Nefesi, Hi-jazz, Yansımalar, İncesaz, Hybrid Project.

Halit Turgay Jazz Kuarted, Birsen ve Özcan Ulucan, 3 Hisar.

 

YAYINLANMIŞ MÜZİKLERİ

Albümler:

 • 3 Hisar ‘’Hemhal’’ Albümünde; Haziran ve Sardunya,
 • Yansımalar grubunun “Serzeniş” albümünde; “Vuslat”
 • Hi Jazz 1 Albümünde; Sohbet-i Visal ve Türkü,

 

Kısa Filmler Müzikleri:

 • “Zilo”, “Delice” ve “Konya’nın Sesleri” adlı Kısa Film’lerin müziklerini yaptı

 

Sahne Müzikleri:

 • Bosphorus Dance Company’nin, dans müziği,
 • Çağdaş Bale Topluluğu için dasn müziği,
 • Yıldız Kenter’in yönettiği ve tek başına sahnelediği “Oskar ve Pembe Meleği” oyun müziği,
 • İstanbul Ritim Tiyatrosunun “Kallisti” oyun müziği,
 • “Annem Savaş İsterdi” adlı şiir albümünün müziklerini yaptı.

 

Orkestra Eşlikli Müzikleri:

Klasik perküsyon için yazdığı eserleri:

 • 1-Mallet Dance Suit: Marimba, Silofon, vibrafon ve Yaylı Çalgılar Orkestrası,
 • 2-Mallet Latin Suite; Marimba, Latin Persküsyon ve Yaylı Çalgılar Orkestrası için yazdığı eserler,

Başta İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Avrasya Filarmoni Orkestrası, Bakırköy Oda Orkestrası, Trakya Akademi Oda Orkestrası ve Orion Oda Orkestrası tarafından birçok kez icra edilmiştir.

 

ALBÜMLERİ

 • Engin Gürkey / Perküsyon Topluluğu “World Of Percussion” 2005
 • Engin Gürkey / “Güldede” 2007
 • Engin Gürkey / Nabız “Balkanist” 2009

 

SANATÇI BUGÜN

Vurmalı Çalgılar Sanatçı Öğretim Görevlisi olarak İ.Ü. Devlet Konservatuvarıda eğitim verirken, konser ve albüm çalışmalarını, Engin Gürkey Perküsyon Topluluğu, Engin Gürkey Ensemble, Nabız  ve  3 Hisar ile birlikte sürdürmektedir. Sanatçı, başta 2007 yılında başlattığı Ulusal ve Uluslararası Perküsyon İstanbul Ritim Tiyatrosu ve Uluslararası İstanbul Perküsyon Yarışmasının Festivali sanat yönetmenliğini yapmaktadır.

 

 KATILMIŞ OLDUĞU BAŞLICA FESTİVALLER

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 10. Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Müzik Festivali, 3. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, 4. Uluslararası Magosa Müzik Festivali, 27. Uluslararası Sopot Müzik ve Sanat Festivali-Polonya, 1. Aspendos Avrupa Klasik Müzik Festivali, 1. ve 2. Uluslararası Cemal Reşit Rey Gençlik Festivali, 41. ve 42. Uluslararası Bursa Müzik Festivali, 9. Uluslararası Les Traverseés Tatihou–France, 9. Uluslararası Eskişehir Festivali, 3.Afyon Klasik Müzik Festivali, 3. Uluslararası Tünel Sanat Festivali, 5. Uluslararası Jahan E. Khusrau Müzik Festivali, Yeni Delhi-Hindistan, 1. Uluslararası CRR Dünya Müziği Günleri, 13. İstanbul Jazz Festivali, 5.Bitez Mandalina Kültür ve Sanat Festivali. ,1.Uluslararası İstanbul Pera Müzik Festivali ‘’Perküsyon Yarışması, 1.Ulusalararası İstanbul Perküsyon Yarışması ve Festivali.

Share: