Nabız

Engin Gürkey / NABIZ ~ “Balkanİst”

ALBÜM BASIN BÜLTENİ

Müzik eğitmeni, besteci ve multi percussionist Engin Gürkey, 2009 yılının mayıs ayında yayınlamış olduğu 3. cd çalışması Engin Gürkey/Nabız “Balkanist” ile karşımızda.

2008 yılında kurulan “Nabız” grubu, çok müzikli bir müzisyenin kendi eğlence müziğini yapma fikrinden doğmuştur.

Sanatçının Balkanlara dayanan aile kökeninin ve İstanbul Roman müzisyenlerinin etnik kültür mozaiği, “Nabız” müziğinin ana ilham kaynağı olmakla beraber, “Nabız” kendine özgü saundu ve kompozisyonları; elektronik ve dans müziğine dair çeşitli formlar üzerine kurulu perküsyonun kıvrak ritimleri, tuba, trompet, trombon, saksafon, klarnet, keyboard, keman ve vokal ile bezenmiş melodik yapısıyla yeni bir akım yaratmaktadır.

Sanatçının ailesinin Balkan kökenli olması onun daha küçük yaşlardan itibaren aile içerisinde Balkan coğrafyasının neşeli, hareketli, eğlenceli ve bir o kadar da hüzünlü müzikleri ile tanışmasını sağlamıştır. Rengini böyle bir kültürel zenginlikten alan besteleriyle, bugünün İstanbul’undan bir hisleniş, bir sesleniştir; “Balkanİst” …

Ülkemizin birbirinden önemli müzisyenlerinden oluşan “Nabız”, Balkan ve Roman kökenli müzisyenlerin de katılımıyla ve solist kadrosu ile kozmopolit bir grup olmakla beraber, daha albüm hazırlıkları tamamlanmadan müzik çevreleri tarafından büyük bir beğeni ve coşkuyla karşılanmıştır.

Nabız

1-Engin GÜRKEY: Percussion

2-Türker ÇOLAK: Percussion

3- Tevfik Kulak: Trompet-Keyboard, Piano

4- Göksun ÇAVDAR: Klarnet, Saksafon

5-Turay DİNLEYEN: Keman

6-Hasan GÖZETLİK: Trombon

7-Deniz DEMİRTAŞ: Vokal

8-Nurcan EREN: Vokal

***

Albümde birbirinden güzel 12 şarkı bulunuyor. Bunlar arasında (üç’ü Turay Dinleyen ile birlikte yazılmış) 4 Engin Gürkey bestesi bulunuyor. Albüme besteleri ile destek veren dünyaca ünlü sanatçılar da var: Marcel Khalife, Goran Bregoviç, Dario Markoviç, Radaoslav Banga, Vojtech Lvicka, Jan Surmaj, Randu Bandurovici, Tibor Barkoczy, Melinda Stoika, Stanislav Vana, Ruth Maria Renner, Vincent Graf Von Schlippenbach. Albümün Müzik Direktörü; düzenlemeleri yapan Tevfik Kulak.

Bunun yanında yine çok değerli sanatçıların eşlik ettiği albümde; Ayben, Ayda Tunç,William Richard Cardosa, Agusevi Djambo Orkestrası, Bekir Sakaryalı ve Gürkan Özkan performansları ile yer almaktadır.

Yapımcılığını Engin Gürkey’in, yönetmen yapımcılığını Ali Coşar’ın (Median Music) yaptığı Albüm, 2009 yılı içerisinde “Dogulu Music Production”da kaydedilmiş. Kayıt ve Mix’i Arzu Arslan, mastering’i Çağlar Türkmen’e ait. Sony Music etiketi ile yayınlanan albüm, dikkatleri çekiyor.

Ayrıca bu albümle çalışmalarını somutlaştıran “Nabız”, yurt içi ve yurt dışı konserleriyle enerjisini dinleyenlerine aktarmakta ve serüvenini başarıyla sürdürmektedir.

Share: