World of Percussion

Yansımalar ve Incesaz gruplarından tanıdıgımız ,müzik eğitmeni, besteci ve multiperküsyonist kimliği ile öne cıkan   Engin Gürkey, 2005 yılının sonunda yayınlamıs oldugu ‘World of Percusion’ adlı albümünde perküsyon müziğine ve perküsyon topluluğuna dikkat cekmeyi amaclıyor.

Toplulugu ile birlikte basta  Latin Amerika , Afrika, Türk ve Klasik perküsyon kompozisyonlarını seslendiren Gürkey, bu çalışmasında eklektik bir yapı kurguladı. Perküsyonun sadece ritmik yapısını degil müzikal ve akademik cesitlilik yönünüde öne cıkarma amacı tasıyan bu projede, konuk sanatcılardan Yıldız Kenter’in seslendirdiği ve Nazım Hikmet’e ait olan ‘Yasamak Ne Güzel sey’, Turay Dinleyen’in keman solosu esliğinde kuvvetli bir perküsyon altyapısı sunan ‘Süleymaniye’, Suren Asaduryan’ın duduğu ile tekrardan hayat bulan ‘Hovernelan’,  Ercan Irmak ile Hüsnü Şenlendirici’nin  bir araya geldigi ‘Enginey’ ve Murat usanmaz’ın bu albüm icin bestelemis olduğu ‘Mi Bulerias’ adlı parcaları da  dinlemek mümkün.

Albüm bir yıl süren  çalışmanın sonunda  müzikseverlerle bulustu. Bu süre icinde 150’ye yakın vurmalı calgı kullanıldı ve 400 saatin üzerinde kayıt yapıldı. Mixing’i Ahmet Teoman Toktas ve  mastering’i Martin Spencer Cru’ya ait olan albümde Aynı zamanda Ümit Kuzer’in imzasını tasıyan ‘Hovernalan Remix’ i de dinlemek mümkün. Beyoğlu Metropol Plakçılık etiketi ile yayınlanan album  kuvvetli altyapısı ve eklektik planlaması ile dikkatleri cekiyor.

Engin Gurkey 2001 yılından beri topluluğu ile Yurtiçi ve Yurtdışı konser projelerine devam ediyor…

Share: